Róbert Roth

Róbert Roth (1972), sa narodil v Bratislave a je slovenským herecom so zaujímavým hlasovým fondom.
Začínal v Detskej rozhlasovej dramatickej družine. Vyštudoval konzervatórium v Bratislave.
Hercom činohry Slovenského národného divadla je od roku 2000. V tom istom roku bol nominovaný na Dosky 2000 za rolu Ariela v Shakespearovej Búrke. V SND hral aj v ďalších Shakespearových hrách - Hamlet, Antonius a Kleopatra, Trojkráľový večer alebo čo len chcete (Šašo Feste), na Bratislavskom hrade zase v Kupcovi benátskom (Gratiano). Stvárnil Jarryho Tatka Ubu, za ktorého získal v Čechách cenu za herecký výkon, Arthura v Mrožkovom Tangu, za šabrina v adaptácií Dostojevského próz získal nomináciu na Dosky 2006.
Hráva aj v projektoch mimo domovského divadla- v Gogoľových Hráčoch či Shepardovej hre Posadnutí láskou (Bratislavské mestské divadlo, Divadlo a.h.a). Hral vo filme Vladimíra Morávka Hrubeš a Mareš sú kamaráti do dažďa. Spolupracuje s rozhlasom - hra Baudolino (Rádio Slovensko). Načítal knihu Michala Hvoreckého Eskorta.
Obľubuje kapelu Rolling Stones. 26.marca mu vyšiel debutový album s názvom Klamanie telom. 11 piesní v šansónovom duchu nadväzuje na tradíciu Deža Ursíniho a Jara Filipa, avšak s osobitou poetikou Marcela Buntaja a Maroša Hečka, ktorí sú väčšinovými tvorcami piesní. Rothova nespútaná energia sa v skladbách nepresadzuje, naopak, na platni ho objavíte s kultivovaným prejavom. Aranžmány, postavené na akustických nástrojoch a nápadité vokály sa na chvíľu stali zázemím, v ktorom sa naplno rozvíja Rothove zatiaľ neobjavené muzikantské alter ego. Jeho hlas možno počuť v reklamách na denník SME či reklame na Citroen. Momentálne študuje divadelnú réžiu na VŠMU.


Mediálni partneri SME Rádio_FM Týždeň Kinema Festivaly.sk JE TO TAK
Partneri festivalu AVF Nadácia otvorenej spoločnosti ZERO ONE Visegrad Fund Upp Kodak Panavision Maďarský Inštitút IFF Bratislava Kimuak DogDocs theoneminutes theoneminutes.Jr Stranger Festival One Minute Filminute VideominutoPop Pravda Minute Film Fest Early Melons Stanica Fest Anča 1SFD IFB La femis KASK Švihaj Šuhaj Bratislavský cyklokuriér Kino na granicy FIFBA